Enerji meselesi, Türkiye için stratejik öneme sahip başlıca konulardan biri... TMMOB Makina Mühendisleri Odası Enerji Çalışma Grubu Başkanı Oğuz Türkyılmaz’ın Mühendis ve Makina dergisinin Haziran 2016 tarihli sayısında (Cilt: 57, Sayı: 677) yayımlanan “Türkiye Enerjide Ne yapmalı, Nasıl Yapmalı? Türkiye İçin Demokratik Enerji Programı: Biz Ne İstiyoruz?” başlıklı makalesi bu konuyu çeşitli boyutlarıyla ele alıyor ve bir program önerisinde bulunuyor.

Bu makalede yer alan tespit ve görüşler 12-13 Mayıs 2016 tarihlerinde Mülkiyeliler Birliği tarafından düzenlenen 21. Yüzyılda Planlama Seminerleri kapsamında, "Türkiye Enerjide Ne Yapmalı, Nasıl Yapmalı?" temalı oturumda sunulmuş ve müellif tarafından Mühendis ve Makina dergisi için yeniden gözden geçirilmiştir.

Bu makaleyi yine O. Türkyılmaz’ın 2016 Temmuz’unda yenilediği “Türkiye Enerji Görünümü” konulu sunuşuyla birlikte izleyicilerimizin görüşlerine sunuyoruz.

Bu arada, Enerji sektöründe -özel kesimde- çalışan, konusunun uzmanı üst düzeyde bir yetkilinin bize ilettiği, ‘Türkiye Enerjide Ne yapmalı, Nasıl Yapmalı?’ konulu makale ile ilgili görüşlerine de göz atmak ilginç olacaktır.
28 Temmuz 2016